header image
Next Event

Çocuk Eğitim Programı

HAYDİ ÇOCUKLAR MÜZEYE!

RHM ATÖLYE BAŞLIYOR!

“ÇAMURDAN HİKAYEM” ATÖLYESİ

Rezan Has Müzesi süreli ser¬gileri kapsamında farklı temalar üzerinden ya da sergide yer alan eserlerden yola çıkarak tasarlanan RHM eğitim atölyelerinde; çocukların yapıcı ve yaratıcı düşünce sisteminin gelişmesi, yaşayarak, oynayarak ve eğlenerek öğrenmesi, kültür varlıklarını tanıma, sevme ve koruma bilincine sahip olması, geçmişi öğrenerek bugünü ve geleceği ilişkilendirmesi hedeflenmektedir.

7-10 yaş gruplarındaki çocuklar için hazırlanan eğitim kapsamında:

“Çamurdan Hikayem” atölyesi; arkeolojik çağların ve o çağlara ait seçilmiş eserlerin anlatıldığı sergi turuyla başlar. Ardından, çamurdan tabletlerin üzerinde iki boyutlu bir hikâye canlandırması tasarlarlar. Bunu yaparken çamurun yanı sıra taşlar, tahta çubuklar ve diğer malzemelerden yardım alarak kendi “çamurdan hikâyeleri”ni oluştururlar.

Malzemeler: Bu çalışmada kırmızı çamur, şekillendirme aletleri, tahıllar (buğday, pirinç) tahta çalışma zemini kullanılır.

5-6 yaş gruplarındaki çocuklar için hazırlanan eğitim kapsamında:

Bu atölye çalışması öncesinde çocuklar “Toprağın Mirası” sergisinde tarih öncesine ait eserlerle tanışırlar. O dönemdeki insan ve yaşamı hakkında fikir edindikten sonra atölye çalışmasında, tıpkı o dönemde olduğu gibi çamuru malzeme olarak kullanıp, farklı formda hayvan figürleri şekillendirirler.

Malzemeler: Bu çalışmada kırmızı çamur, tahta parçaları, şekillendirme aletleri ve tahta zemin kullanılır (kaide).

Kayıt olmak için lütfen tıklayın