header image
Next Event

Çocuk Eğitim Programı

Küçük Arkeologlar Müzede Atölyesi

5-7 yaş

Atölyemize geçmeden önce çocuklar “Toprağın Mirası” sergisinde tarih öncesine ait eserlerle tanışacaklar. Dönem insanını ve yaşamını tanıyacak, arkeoloji ve arkeologlar hakkında fikir edinecekler. Daha sonra birer arkeolog olup kendilerine verilecek küçük çamur kütlelerinden minyatür eşya ve objeleri çıkarıp, müzeye sergilemek üzere getirecekleri kısa bir kurgu oyun oynayacaklar. Bu süreçte arkeologlar ve müze ile ilgili bir bağ kurmuş olacaklar.

Atölyemizde doğal malzemeler; kırmızı çamur, küçük kazı aletleri, tahta çalışma zemini kullanacağız.


Ben Arkeolog Oldum Atölyesi

8-10 yaş

Önce hep beraber “Toprağın Mirası” sergisini gezecek ve 9 bin yıl öncesinden Selçuklu Dönemine uzanan bir zaman yolculuğuna çıkacağız! O dönemlerde yaşamış insanların hayatlarına dair fikir sahibi olacak, düşünce biçimlerine, mutluluklarına, törenlerine ortak olacağız. Vitrinde sergilenen eserlerin toprak altından nasıl çıkarıldığı ile ilgili kısa bir sohbetten sonra, birer arkeolog olup önceden hazırlanan toprak havuzunda gömülü küçük eserleri çıkaracağız. Çıkardığımız eserleri kabaca yapıştırdıktan sonra küçük müzemizin vitrininde sergileyeceğiz!


Çamurdan Komik Maskem

5-7 yaş

Bu atölye çalışması öncesinde çocuklar “Toprağın Mirası” sergisinde tarih öncesine ait eserlerle tanışıyorlar. O dönemdeki insan ve yaşamı, arkeoloji ve arkeologlar hakkında fikir ediniyorlar. Daha sonra, çamur kullanarak minik maskeler hazırlama çalışması yapıyorlar. (Bu çalışmada çamurla yapacakları maskeleri önce kâğıt üzerinde resmederler ve ardından boyutlu hale getirirler)

Bu çalışmada doğal malzemeler, kırmızı çamur, küçük şekillendirme aletleri, tahta çalışma zemini, kağıt ve kalem kullanılır.