header image
Next Event

Cibali Sohbetleri X

14 Ocak 2020 Salı 16:00
Rezan Has Müzesi

Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası: Emeğin Mekânı’ sergisi kapsamında düzenlenen ‘Cibali Sohbetleri’ panel dizisi devam ediyor.

Onuncu oturumu gerçekleşecek panelde Dr. Hatice Kurşuncu ve Dr. Suna Yılmaz, 1967 yılında kurulan Cevizli Tekel Fabrikasının üretim ve işçi örgütlenmeleri tarihini kadın deneyimleri üzerinden aktaracaklar.

Cevizli Tekel Fabrikası en yoğun üretim dönemlerinde 10.000 çalışanı bulunan, fabrika binaları, tütün depoları, lojmanları, kreşi, yaz kampı, lokali ve spor tesisleriyle üretim sürecinin yanı sıra gündelik hayatın da içerisinde kurulduğu toplumsal bir mekandır. Sigara ve ambalaj üretimi yapılan Cevizli fabrikası kadın işçi yoğunluğu ile emek tarihi alanında kadın emeği deneyiminin izlenebildiği bir örnektir.

14 Ocak Salı, 16:00’da “Tekel Cevizli Fabrikası’nda Kadın Emeği” başlığıyla gerçekleşecek olan panelde Dr. Hatice Kurşuncu ve Dr. Suna Yılmaz Cevizli Tekel Fabrikasında çalışmış kadınların deneyimleri üzerinden üretim süreçleri, işçi örgütlenmeleri ve gündelik hayat pratiklerini ele alarak, emek tarihi alanına toplumsal cinsiyet temelli bir katkı yapmayı amaçlıyorlar.