header image
Next Event

Urartu Takı Koleksiyonu

22 Mayıs 2014
Rezan Has Müzesi

Rezan Has Müzesi koleksiyonundan derlenen Urartu Takı Koleksiyonu sergisinde; MÖ 8. ve 7. yüzyıla ait iğneler, yüzükler, küpeler, bilezikler, fibulalar, kemer ve kemer parçaları, adak levhaları, pazıbentler, boyunluklar, kolyeler, saç spiralleri, pektoral ve 74 parça kemer yer alıyor.

MÖ 9. yüzyıl ortalarında Van Gölü’nün doğu kıyısındaki Tuşpa’da (Van) kurulmuş ve iki yüz yılı aşkın bir süre hüküm sürmüş Urartu toplumunda takı; yöneticisinden sıradan halka kadar, kadın – erkek ayrımı gözetilmeksizin bütün insanlar tarafından kullanılmıştır. Süslenme ve gösteriş amaçlı ya da zenginlik ve asaletin dışavurumu olmasının yanında kötülüklerden korunma, şans, berekete sahip olma ve şifa bulma gibi mistik amaçlarla da kullanılan takılar; çeşit ve tasarım bakımından kendine özgü öğeler barındırmaktadır. İşlevsel ve dinsel özeliklere de sahip olan takılar, Urartularda toplumsal statüyü belirleyen belki de en önemli unsurların başında gelmiştir.

Bank of America Merill Lynch’in küresel ölçekli sanatı koruma projesi kapsamında verdiği destekle 1.100 eserin restorasyon ve konservasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla sanatseverlerle buluşan koleksiyonumuz, haftanın yedi günü ziyarete açık.

Urartu Kentleri Canlanıyor

 

Rezan Has Müzesi “Urartu Takı Koleksiyonu” sergisi kapsamında hazırlanan 3D animasyon filmi

Rezan Has Müzesi Koleksiyonu’nda yer alan; Anadolu’da 250 yıl hüküm süren Urartu uygarlığına ait kemer ve kemer parçalarından oluşan “Urartu Kemerler” kataloğunda toplam 74 adet kemer yer almaktadır. Doç.Dr. Rafet Çavuşoğlu tarafından hazırlanan katalogda; Rezan Has Müzesi’nde yer alan Urartu kemerlerinin yanı sıra; bilinen tüm Urartu Kemerleri üzerinde yer alan figür ve desenlerin çizimleri de yer almaktadır. Korpus özelliği taşıyan katalog çift dilli olarak hazırlanmıştır

201 sayfa, Türkçe/İngilizce, Mayıs 2014
ISBN:978-975-8919-96-3


Bank of America Merrill Lynch’in küresel ölçekli Sanatı Koruma Projesi kapsamında destek verdiği Rezan Has Müzesi Urartu Takıları restorasyon ve konservasyon projesi kapsamında hazırlanan katalogda; 1100 adet Urartu eserinden bir seçki yer almaktadır. Eserlerin; restorasyon ve konservasyon sürecini anlatan katalog çift dilli olarak hazırlanmıştır.100 sayfa, Türkçe/İngilizce, Mayıs 2014
ISBN: 978-975-8919-97-0
Loader Yükleniyor...
EAD Logo Yüklenmesi uzun mu sürüyor?

Reload Belgeyi yeniden yükle
| Open Yeni sekmede aç
Loader Yükleniyor...
EAD Logo Yüklenmesi uzun mu sürüyor?

Reload Belgeyi yeniden yükle
| Open Yeni sekmede aç