header image
Next Event

Avrupa Arkeoloji Günleri 2022

17 Haziran Cuma 12.00 – 13.00
17 Haziran Cuma 14.30 – 15.30

Rezan Has Müzesi

Avrupa Arkeoloji Günleri

 

Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi’nin tarihî binasının alt katında yer alan 17. yüzyıla ait bir Osmanlı yapı kalıntısı ve 11. yüzyıla tarihlenen bir Bizans sarnıcı ile hayat bulmuş bir müze mekândır. 2007 yılında ziyarete açılan Rezan Has Müzesi, Neolitik Dönem’den Selçuklu Dönemi’ne kadar geniş bir zaman dilimini kapsayan arkeolojik eserleri ve Cibali Tütün Fabrikası’na ait tarihi belge ve objeleri koleksiyonunda bulundurmaktadır.

Rehberli Tur ve Restorasyon Atölyesi Ziyareti

 

“Gündelik Yaşamın Arkeoloji Sergisi”

Geçmişe kapı aralayan “Gündelik Yaşamın Arkeolojisi” sergisi, Neolitik Dönem’den Selçukluya dek uzanan koleksiyonumuzdan özenle seçilerek tasarlandı. Binlerce yıllık yolculuğun ardından günümüzle buluşan bu önemli eserlerin yer aldığı sergiyle siz değerli ziyaretçilerimizi Anadolu ve çevre uygarlıklarına dair renkli bir tarihsel yolculuğa davet ediyoruz.

Uzmanlarımız sizleri Kadir Has Üniversitesi’nde karşılayacak ve Avrupa Arkeoloji Günleri kapsamında yapılacak olan rehberli turumuz üniversitenin içinde bulunan Rezan Has Müzesi’nde başlayacaktır. Sergide yer alan eserlerin tarihsel bir süreç kapsamında anlatılması sonrası restorasyon atölyesi ziyareti ile turumuz tamamlanacaktır.

Etkinliğe katılım için kayıt yaptırmak gereklidir.
Hitap ettiği kitle: Tüm ziyaretçiler
Ücretsiz
17 Haziran Cuma 12.00 – 13.00
17 Haziran Cuma 14.30 – 15.30
Okullar: İlköğretim, ortaöğretim, yükseköğretim
Ulaşılabilirlik: Tekerlekli sandalye