header image
Next Event

Cibali Sohbetleri XI

18 Şubat 2020 Salı 16:00
Rezan Has Müzesi

‘Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası: Emeğin Mekânı’ sergisi kapsamında düzenlenen ‘Cibali Sohbetleri’ panel dizisi devam ediyor. On birinci oturumu ‘Türkiye Sinemasında Cibali ve Çevresi’ başlığı ile gerçekleşecek panelde, Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr.Gör. Dr. Esin Paça Cengiz ve Öğr.Gör. Dr. Elif Akçalı, Türkiye Sineması Görsel-İşitsel Ansiklopedisi: Sinematik Mekânlar başlıklı alternatif bir sinema tarihi projesi kapsamında taranmış filmler aracılığı ile Cibali ve çevresine odaklanacak.

“Sinematik mekânlar” yıllar boyunca yüzlerce filmde tekrar tekrar kullanılmış, hafıza ve hatırlama ile organik bir ilişki kuran mekânları da tanımlar. Sinema yoluyla toplumsal hafızamızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş Pierre Loti Çay Bahçesi, Haydarpaşa Garı, Taksim Meydanı gibi kentin belirleyici mekânları ile izleyicinin gördüğü anda tanıdığı Yeşilköy ve Kuzguncuk’taki köşkler ve yalılar, Beyoğlu’ndaki barlar ve pavyonlar gibi iç mekânlar da bu kavramla tanımlanabilir.

Bu bağlamda konuşma Cibali ve çevresinin Türkiye Sinemasında farklı on yıllar içerisinde temsil ediliş biçimlerini ve mekânların değişim gösteren anlamlarını inceleyerek, sinemanın, Türkiye’nin toplumsal, sanatsal ve siyasi geçmişindeki dönemeçlerle kurduğu ilişkiyi sorgulayacaktır. Böylelikle Türkiye Sinemasının nasıl bir Cibali anlatısı ortaya koyduğunun izleri sürülecektir.

18 Şubat Salı, 16.00
“Türkiye Sinemasında Cibali ve Çevresi”
Rezan Has Müzesi
Tekel sergi alanı

• Etkinlik ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır.