header image
Next Event

Işığın Ressamı: Nazmi Ziya Güran

18 Şubat 2012 – 17 Nisan 2012
C Blok Sergi Salonu

Rezan Has Müzesi olarak, 75. ölüm yıldönümünde saygıyla andığımız Nazmi Ziya Güran’ın özel koleksiyonlarda yer alan eserlerinden bir seçkiyle hazırlanan “Işığın Ressamı: Nazmi Ziya Güran” sergisini 18 Şubat – 17 Nisan 2012 tarihleri arasında sanatseverle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.

1914 kuşağı ressamlarından Nazmi Ziya Güran; Aksaray’da Horhor mahallesindeki baba evinde, Çamlıca’da, Süleymaniye’de ya da Fındıklı’daki geniş camlı atölyesinde, Boğaziçi’nde,Haliç’te, Üsküdar’da, deniz kıyılarında, kentin tepelerinde, sokaklarında, kırlarında, işgal yıllarında ya da Cumhuriyet coşkusunun en yoğun olduğu dönemde her şeyiyle İstanbul’un bir parçası, gözlemcisi, tanığı ve ressamıdır.

Fırçasını bu güzel kentin bahçe ve parklarında, ağaçlarında, bostanlarında, kırlarında, sokak ve mahallelerinde, köşk ve konaklarında, sahil ve rıhtımlarında dolaştırırken; İstanbul kentinin; denizini, teknelerini, camii ve kiliselerini, türbelerini, kahvelerini, çeşmelerini ve bu doğal ve kentsel ortam içinde İstanbul insanının akıp giden yaşamını ele almıştır.

Türkiye’nin ilk empresyonist ressamları arasında başı çeken Nazmi Ziya Güran, ışık ve neşeden parlayan eserlerinde en çok güneşin binbir pırıltısından etkilenmiş, tabiatın ona sunduklarını bir nimet olarak benimsemiş ve tuvallerine aynı gerçekçilikle yansıtmıştır. Ressamın, ışıkla flört edercesine savurduğu fırça darbelerinde hissettiğimiz huzur ve mutluluk duygusu, aslında Nazmi Ziya Güran’ın ışığın peşindeki serüvenini anlatır bize.

isigin-ressami-poster

Doç. Dr. Mehmet Üstünipek

Işığın Ressamı: Nazmi Ziya Güran

“Işığın Ressamı: Nazmi Ziya Güran” sergimizin kataloğu çıkmıştır!

173 Sayfa, Türkçe, Şubat 2012
ISBN: 978-975-8919-69-7

Loader Yükleniyor...
EAD Logo Yüklenmesi uzun mu sürüyor?

Reload Belgeyi yeniden yükle
| Open Yeni sekmede aç