header image
Next Event

Küstüm Oynamıyorum

20 Kasım 2013 – 31 Mart 2014
C Blok Sergi Salonu

Fotoğraf sanatçısı Naz Köktentürk, kişisel bir hikâyeden yola çıkarak, Tarlabaşı’nı, yok edilen hayatların çaresizliğini; kısırlaşmış hayatımızda göremediğimiz insanların izlerini takip ederek, yakın geçmişin haykırışını bu sergi ile anlatıyor.Tanıklık ettiği, yıkılan, yok edilen bir semtin çok kültürlü yaşamını, sonraki nesillere aktarmak amacı güden bu proje, 31 Mart tarihine kadar Rezan Has Müzesi’nde görülebilir.

Küstüm Oynamıyorum projesi, Naz Köktentürk’ün, Tarlabaşı‘nda yıkım sürecine kadar geçirdiği altı yılın hikayesidir. İki bölümden oluşan projenin ilk kısmında sanatçının Leica M7 ile siyah beyaz 35 mm çektiği, orada yaşayan insanların yaşamına dair gözlemlerinden oluşan fotoğraflar yer alıyor. İkincisi bölümde ise orta format Hasselblad ile tamamen bir çağrışımdan yola çıkarak çektiği, yıkım süresinde Street Art sanatçılarının binalara bir başkaldırı olarak yaptıkları stencilleri fotoğraflayarak; Street Art sanatçısı olan Ari Alpert ile ortak bir kolaj çalışması ile bu fotoğraflar üzerinde yine bir stencil çalışması yaparak tamamladığı sekiz fotoğraftan oluşmaktadır.

Küstüm Oynamıyorum Poster

Naz Köktentürk “Küstüm Oynamıyorum”

Ben bir adama KÜSTÜM!
Tuttum bir fotoğraf çektim.
Yıkıntıların arasında duran
Bir kız çocuğu resmi!
KÜSTÜM OYNAMIYORUM
Yazıp yolladım.
Ben aslında küsmemiştim yok ya aslında hiiiç küsmemiştim…
Ama etrafa bakınca; çamaşırlar iplerine, çaylar tepsilerine, ayyaşlar şişelere, evsizler kaldırımlara, çingeneler pembesine, Kürtler allı yeşiline, Ermeniler topiğine, Rumlar sirtakiye, lubunya peruğuna, naciye saksısına, çalgıcılar sazlarına, keman darbukaya, deliler kendilerine, mahalle kentine, kent RANT çıkmazına …
Alayımız küsmüştük!

167 Sayfa, Türkçe/İngilizce, Kasım 2013
ISBN: 978-975-8919-94-9

Loader Yükleniyor...
EAD Logo Yüklenmesi uzun mu sürüyor?

Reload Belgeyi yeniden yükle
| Open Yeni sekmede aç