header image
Next Event

Trajectories

22 Kasım 2007 – 31 Ocak 2008
C Blok Sergi Salonu

Süs objesi olarak cam boncuk yapma sanatının yaklaşık MÖ 3500 civarında başladığı sanılmaktadır. Camın oluşmasına yol açan kumla ateşin sıvı büyüsünü ilk keşfedenler Eski Mısırlılarla Mezopotamyalılar oldu. 12. yy’da Venedik’te cam bileşimi ve tekniğiyle ilgili yeni gelişmeler uygulanarak cam üfleme ve boncuk yapımı öylesine kârlı bir girişim haline dönüştürüldü ki, sırları ölüm tehdidiyle korunur oldu.

Çağdaş cam boncuk sanatı hareketi 20.yy’ın sonlarında Avrupa ve Amerika’da ya bilimsel cam üfleme yoluyla malzeme ve tekniklere erişme şansını bulan, ya da araştırma ve deneme yoluyla cam işleme sanatını kendi kendilerine öğreten birkaç kişiyle başladı.

1953’te küçük bir grup Amerikalı cam boncuk sanatçısı Boncuk Müzesi’nin orijinal mekânı olan Arizona’da, Prescott’ta toplandılar. Müzede jürinin seçtiği bir çağdaş cam boncuk sergisi vardı. Sanatçılar burada cam boncuk yapımı sanatını tanıtmak, yeni sanatçılara yol göstermek, bu gizemli ve az bilinen uygulama konusunda halkı eğitmek ve geçerli bir sanat biçimi olarak takdir görmesini desteklemek için SGB’yi, ya da Cam Boncuk Sanatçıları Derneği’ni kurdular.

SGB 1,000’den fazla üyesi olan uluslararası bir organizasyona dönüştü ve ismi de dünya genelindeki üyeleri olduğunu yansıtacak şekilde ISGB, ya da Uluslararası Cam Boncuk Sanatçıları Derneği olarak değişti. 2006’da Arizona Boncuk müzesi 20. yıldönümünü ve Gabrielle Liese’nin boncukların tarihi, kültürel ve sanatsal önemini tanıtma amaçlı tutkulu çabalarını kutladı.
Arizona Boncuk Müzesi ve ISGB bu önemli gün onuruna ve iki organizasyon arasındaki özel ilişkiyi kutlamak amacıyla, jüri tarafından seçilmiş Trajectories sergisini hazırladı.

Trajectories poster
Loader Yükleniyor...
EAD Logo Yüklenmesi uzun mu sürüyor?

Reload Belgeyi yeniden yükle
| Open Yeni sekmede aç