header image
Next Event

Zamansız Sadelik

18 Nisan 2007 – 05 Mayıs 2007
Rezan Has Müzesi

Türkiye ve Avrupa’da, çağdaş vizyonu ve attığı öncü adımlarla daima bir adım önde olan Kadir Has Üniversitesi, bu kez de çok önemli bir uluslararası akademik, bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapıyor: 19–22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 11. Uluslararası Doğu Halı Konferansı kapsamında, Türkiye’den ve yurtdışından bilim adamları, araştırmacılar Kafkaslar’dan, Orta Asya’dan Anadolu’ya doğru uzanan halı ve kilim geleneğimizin zengin mirasını sergilenen örneklerle beraber tartıştılar. Kadir Has Üniversitesi – Rezan Has Müzesi ise, “Doğu Halıları” alanında dünya çapında belirleyici olan konferans programı çerçevesinde çok önemli bir sergiyi izleyiciye sundu: “Gönül Paksoy, Zamansız Sadelik” Sergisi.

Şahin Paksoy’un küratörlüğünü gerçekleştirdiği, “koleksiyon” ve “kreasyon” bölümlerinden oluşan sergide, yüzyılları aşan, zamanın ötesinden izler taşıyan tasarımlarıyla Gönül Paksoy izleyicileri büyüleyerek gönülleri fethetti. Eski ve yeni olanı bir zıtlık olarak değil, aynı bütünün, evrensel harmoninin bileşenleri şeklinde kabul eden, geleneksel malzemeleri güncel öğelerle buluşturabilme cesaretine ve geçmiş zamanların birikimine güvenle yaslanan Paksoy, boya tekniği konusundaki özgün buluşlarına da dayanarak yaratıcılığın doruklarında eserleriyle izleyici karşısına çıktı.

Paksoy, kaftanlar, elbiseler, ceketler, gömlekler ve yeleklerle olduğu kadar şapkalar, çantalar, broşlar ve bez bebeklerle de sanatçı, geçmişin donmuş, statik bir durum olmadığını; aksine bugüne ve yaşadığımız dünyaya, yaratıcı bir bağlamda taşındığı oranda bizleri zenginleştirdiğini ve hayatlarımızı daha estetik, daha sanatsal bir hale getirdiğini bir kez daha kanıtlamıştı. 18 Nisan’da açılan ve 11. Uluslararası Doğu Halı Konferansı ile beraber yoğun bir ilgi gören “Gönül Paksoy, Zamansız Sadelik” sergisinin, 5 Mayıs’a kadar geniş bir ziyaretçi topluluğu ile buluştu.

Zamansiz Sadelik Poster

Gönül Paksoy

Zamansız Sadelik

19–22 Nisan 2007 tarihleri arasında 11. Uluslararası Doğu Halı Konferansı çerçevesinde, Gönül Paksoy’un Osmanlı’dan bugüne gelen kumaşlarla tasarladığı kıyafetlerden ve zengin koleksiyonundan oluşan “Zamansız Sadelik” adlı serginin kataloğu.

300 Sayfa, Türkçe, Nisan 2007
ISBN: 978-975-8919-23-9

Loader Yükleniyor...
EAD Logo Yüklenmesi uzun mu sürüyor?

Reload Belgeyi yeniden yükle
| Open Yeni sekmede aç